איך לגלות את הכישרון שבי?

יש לי בעיה לא ממש בעייתית..
אני פשוט לא מוצאת כישרון שיש בי..אני לא יודעת לצייר, לרקוד ,לשיר , לנגן..וכל מיני כאלה דברים שכיף לברוח אליהם כשאין עלינו רוח טובה..
הייתי ממש רוצה למשל לדעת לנגן על פסנתר..אבל בקיצור אין לי כישרון. כלום.
וזה באמת לא כיף..
כולם אומרים לי שאין מצב, ואין בן אדם שאין לו כישרון. אז איך אני יכולה לגלות בעצם בכל זאת את הכישרון שאין לי?!

שותפה יקרה,

את אומרת שאין אין לי כישרונות.. מסכימה איתך שזה לא כיף בכלל להרגיש את זה, את מספרת שאת לא מוצאת את הכישרונות שלך (איך חיפשת אגב?) ותוהה איך אפשר לגלות את מה שאין.
שמחה מאוד שאת שואלת את השאלה הזאת, היא חשובה כל כך לחיים!!!
כותבת לך מחשבות, רעיונות וכיוונים אפשריים (שמבוססים על התורה הקדושה או להבדיל על תורת הנפש). קחי את מה שמתאים לך, ואם תרצי לשמוע עוד, או כיוונים נוספים, את מוזמנת בשמחה רבה להמשיך את השיחה באופן פרטי או לפנות שוב לאתר. אנחנו כאן בשבילך.

(לא) רק בורג?!

את בטח כבר יודעת שלקב"ה יש רצון עז. תאווה. הוא רוצה בית פרטי בעולם הזה. בשביל זה צריך לברוא עולם, לברוא את הדומם, הצומח, החי, המדבר ומעל לכל את היהודי. הרי הוא תכלית הבריאה, תפקידו הוא לבנות פה את הדירה באמצעות הכלים שקיבל – קיום תורה ומצוות.
אז יקום יהודי ויהרהר לעצמו, בשביל מה צריכים אותי פה? במה אני מיוחדת מהאחרים?
התשובה היא שאכן, את באמת רק אדם אחד, אבל בלעדיך כל הבניין – לא יכול להתקיים! העולם בלעדיך הוא לא שלם! לכל אחת התפקיד והתכונות הייחודיות לו.

נביא עוד דוגמה. כל יהודי משול לאות בספר תורה. חסרה אות בספר, או אפילו פגומה במעט, כל הספר פסול! ובכיון החיובי, ספר תורה כשר הוא ספר שכל אותיותיו שלמות וממילא משלימות זו את זו.

גם בהיבט החיצוני – אין בכל היקום שני אנשים עם אותן טביעות אצבעות או עם אותן הפנים. וכך זה גם בפנים, בפנימיותו של האדם. לכל אחת הכישרונות היחודיים לה, כל דבר שהקב"ה ברא הוא תכליתי. אם הוא ברא אותך כזו עם האופי הזה, עם הכישרונות הללו, זה אומר שמסתתרת פה מטרה מאוד מסויימת.

לסיכום: את יחידה ומיוחדת. כן כן, גם אם לא מרגיש לך ככה. הקב"ה מילא אותך בצרור תכונות, כשרונות ומעלות שאין לאף אחד אחר. בשביל מה? כדי שתוכלי לתת לעולם את המתנה שלך. שתוכלי למלא את התפקיד האינדבדואלי שלך, ולהשלים ביחד עם כולנו את היעוד האלוקי: דירה לה' יתברך כאן בעולם התחתון. זה בסדר שאת עדיין לא יודעת .. עצם הרצון לגלות לא מובן מאליו, החיפוש הוא מסע שהולך ומתגבש לאורך החיים.

לגופו של עניין. כדי להבין קצת יותר מה זה המושג הזה ששמו 'כישרון', איך מוצאים אותו ומוציאים אותו לאור ולמה (למ"ד עם שבא) הוא נועד, ננפץ ברשותך כמה מיתוסים על כישרונות..

מיתוס ראשון: להיות מוכשר זה להיות מספר אחד בתחום

זושא, למה לא היית זושא?
אז זהו, שממש לא. להיות מוכשרת בשירה לא מחייב אותי להיות זמרת העולם. ועשירה בחכמה לא מחייב אותי להיות איינשטיין. זה לא אומר שאני צריכה להיות מושלמת. זה כן אומר לחשוב למה ה' נתן לי את הכישרון הזה, לקחת אותו ולהשתמש בו לקדושה בצורה הכי נכונה וטובה עבורי. (ניתן וכדאי להתייעץ עם משפיעה ).

למה הדגשתי את המילה עבורי? כי מה שנכון עבור החברה שלי לא בהכרח (או בהכרח לא) נכון עבורי. ואפילו ולשתינו יש את אותו הכישרון, כל אחת מאיתנו תבטא אותו בצורה אחרת. משפט כמו: "הלוואי ואצליח כמו —" הוא משפט שמוריד ולא גורם להצלחה יתירה. כי אני זו אני על כל המעלות והחסרונות שבי. והמטרה שלי למצות את עצמי במקסימום האפשרי בעבודת ה' הפרטית שלי.
כמו אמרתו הידועה של ר' זושא מאניפולי: "אם ישאלו אותי בשמים למה לא הייתי אלימלך [אחיו] – אדע מה להשיב. אבל אם ישאלו אותי למה לא הייתי זושא – יסתתמו טענותי".

נחדד את העניין: ר' זושא הוא הדוגמה לחסיד עם ביטול אמיתי. מי אני ליד אחי, ר' אלימלך? כך כנראה חשב. ובכל אופן אף פעם לא אמר: 'הלואי ואהיה כמו אלימלך!' השוואה- זו בדיוק לא המטרה.
כי הקב"ה רוצה ממנו להיות זושא ולא אלימלך ולא אברם אבינו. להיות זושא הכי טוב שאפשר עם כל מה שה' נתן לו, כדי למלא את היעוד המיוחד שלו.

מי במרכז המעגל?
ועוד משהו חשוב. החיפוש אחר מי אני ומה הייחודיות שלי ותפקידי בעולם זה מסע שהולך ומתגבש לאורך החיים.
החיפוש אחר מי אני, מהם הכשרונות שלי ומה הייחודיות שלי שה׳ חנן אותי כדי לעשות את תפקידי בעולם, זה לומר לעצמי ולדעת שיש משהו ייחודי ומשמעותי שרק אני יכולה לתת מעצמי לעולם. מהו הדבר הזה? מהי האיכות המיוחדת שלי?
וכך להיות עסוקה בעשיה משמעותית עם אמת פנימית. העיסוק בתפקיד משמעותי ואמיתי הוא מתנה לבורא והדרך לאושר.

כמובן שעלי האחריות להשקיע מאמץ ולא לחכות שההצלחה תיפול עלי מהשמיים. להשקיע את כל כולי במטרה הפרטית שלי (שהיא חלק ממטרה גדולה וגלובלית) ולבקש מממי שיצר אותי שיעזור לי להצליח. כי בתכל'ס, הכל ממנו והכל תלוי בו.

מיתוס שני: אדם מוכשר הוא אדם שיש לו כישרון אומנותי

הכישרון הוא היכולת הטבעית שה' נטע בנו לעשות דבר מסוים בהצלחה.
כישרון אומנותי [מוזיקה (שירה, הלחנה, נגינה), מחול, משחק (דרמה), כתיבה (סיפורים, שירים, שירה), ציור, יצירה, פיסול, תפירה..] הוא אחד מתוך המוני המוני כישרונות ויכולות..
זה יכול להיות ממש כל דבר. בתחום של למידה או בכישורים כלליים.
יכולת ארגון, חוש הומור, התמדה ושקידה בלימודים, חכמת חיים, יכולת התבוננות לעומק, יכולת הקשבה, נתינה והכלה של האחר, חשיבה יצירתית, ספורטיביות, ניהול עצמי\צוות, הדרכה, פתרון בעיות, פיתוח רעיונות, כישרון קולינרי, ראיית הטוב שבשני וחיבור לכל אדם, יכולת הזדהות, כישרון למצוא אדם הזקוק לעזרה, יכולת הסברה ושכנוע, כח זיכרון, יכולת זרימה, גישה לילדים, עיצוב, צילום, עריכת סרטים, חוש אסתטי, מנהיגות, יכולת ורבאלית, הופעה מול קהל.. להמשיך?

מיתוס שלישי: אדם שהוא לא מוכשר, לעולם לא יהיה כזה

גדלים בחיים
יצא לך פעם לומר את המשפט (או את חלקו): "עזבי, זה לא בשבילי. אני גרועה ב—, מה לעשות, נולדתי עם 2 ידיים שמאליות. תבקשי מX, היא אלופה בזה". ?
אז יש לי הפתעה בשבילך. כשנולדת לא ידעת עדיין לצייר, נכון? וגם שיניים לא היו לך. אז מה, נגזר עליך לחיות את שארית חייך ללא שיניים, או בלי לדעת למחוא כפיים או בלי לכתוב בלי לצאת מהשורה במחברת (כי המלאך לא לימד אותך את זה..:) ?
העניין הוא שאנחנו גדלים בחיים, ובכל שלב מותר לעצור ולנסות דברים חדשים.

אשתף אותך בסיפור אישי:
מאז ומקדם ידעתי: אחותי מוכשרת בציור ואני בכתיבת שירים. נקודה. אין טעם לנסות להחליף תפקידים. היא זו שתמיד היתה מבוקשת לעניני ציור ואני תמיד התבקשתי לכתוב.
גדלתי. בגרתי. התחתנתי, וקיבלתי אחיינים מקסימים באותה חבילה. קיץ אחד החלטתי לעשות להם פעילות נחמדה שהכרתי מתקופת היותי תלמידה. זו היתה פעילות באומנות. הם נהנו מאוד, ואני עוד יותר. למרבה ההפתעה גיליתי שיש לי כישרון אומנותי! התובנה הזו הובילה אותי לפתוח חוג לאומנות, והשאר היסטוריה. ברור שהיצירות שלי לא היו – ועדיין לא – סופר מיקצועיות, אבל מה זה משנה? אני לא מחפשת להיות מושלמת. כן מחפשת להתקדם במסלול שלי.
מסתבר שיש הפתעות בחיים.

המעשה הוא העיקר

אחרי שהעמקנו בשאלה, בואי נדבר תכל'ס. מציעה לך כמה כלים אפשריים לעבודה:
א. משפיעה
לפני ואחרי הכל – משפיעה. הרבי נתן לנו מתנה יקרת ערך, את האפשרות לבחור באדם שילווה אותנו בדרך. משפיעה זה אדם שאמור להכיר אותנו באמת, לפני ולפנים. אדם שאמור להיות לו אכפת מאיתנו באמת. אדם שממשיך לנו המשכות מהרבי נשיא הדור. ממליצה בחום להתייעץ עם המשפיעה שלך. ואם עוד אין לך, זו יכולה להיות הזדמנות נהדרת למנות לך משפיעה. ליתר פרטים על איך, את מי וכו' תוכלי למצוא באתר מדור שלם שעוסק בנושא הזה.

ב. שאלות להתבוננות עצמית
שבי עם עצמך, עם דף ועט, והתבונני (השאלות המכוונות מוגשות מן הקל אל הכבד):
1- אילו פעולות מסיבות לי הנאה, סיפוק?
2- אילו פעולות גורמות לי להרגיש משמעות? משמעותית לעצמי, משמעותית ותורמת לאחרים..
3- אילו מתנות (אפילו קטנות) יש לי להעניק לעולם? (את יכולה להיעזר ברשימה שבסעיף 2, ב'.)

אם לא הצלחת לענות על השאלות, אל תתייאשי. את מוזמנת בזה לצאת למסע קסום לגלות את עצמך, את המיוחדות שבך, את הכישרונות שלך. את יום המחר את יכולה להפוך מיום של שגרה חסרת משמעות, ליום עוצמתי של חיפוש המהות. תפקחי עיניים – פנימה, ותחפשי תשובות לשאלות (כמובן, השאלות הן בגדר המלצה בלבד). ולא לשכוח, כל התשובות נמצאות אצלך בפנים.
וכשתמצאי את התשובות בע"ה, תתחילי ליישם!

ג. להיות בהודיה
להקדיש 2-3 דקות בכל בוקר (או ערב) ל"מודה אני" אישי. להתבונן ולכתוב: על מה אני מודה לקב"ה? אילו מתנות הקב"ה נתן לי? מה ממלא את הלב שלי בשמחה? התשובות יכולות להיות פשוטות או עמוקות. העיקר הוא להתמיד בכך כל יום.
כמו: "תודה לך ה' ש.."
"החזרת לי גם היום את הנשמה. כמה לא מובן מאליו"
"הצלחתי להתרכז בשיעור \ במבחן"
"הצלחתי להתפלל חלק מהתפילה בחיות \ בכוונה"
"מצאתי כישרון אחד שהתחבא עד עכשיו.."
"תודה ה' שנתת לי אמא כזו אכפתית"
"על משפחה מדהימה ומאוחדת"
"שנתת לי את היכולת לתת לשני בשמחה"
"שנתת לי את האומץ לשאול ולהתייעץ"
"שבחרת בי להיות יהודיה"
או אפילו : "תודה שבחרת לתת לי נסיון. תודה על האמון"

כמובן שאלו הן רק דוגמאות להמחשה, שאפשר להודות ממש בכל נושא.
כשרק מתחילים בזה, לעיתים מתקשים למצוא על מה להודות (הרי הכל לא הולך לי, אני לא שווה הרבה, כמעט לא קיבלתי מתנות מהקב"ה..) על אף הקושי, ממליצה לך להתעקש ולמצוא כל יום לפחות הודיה אחת. יכולה להבטיח לך שכשתתרגלי להיות בהודיה אז זה יגיע במהירות ובכמות.. ויותר מזה, עצם החיפוש והחשיבה, עלולים להשפיע דרמטית על ביטוי הכשרונות שלך בשטח! (בדוק מחקרית).

ד. שיקוף מהסביבה
לפעמים קרובות מאוד הסביבה יכולה להראות לנו את המציאות האמיתית. כי אחרי הכל, אנחנו לא אובייקטיביים. ואנחנו כן אלופים בלחשוב על עצמינו בצורה שלילית.
המשימה הבאה היא מאתגרת, אבל אם תמצאי בתוכך את האומץ, תוכלי להגיע לתגליות מדהימות על עצמך.
אז המשימה היא כזו: תבחרי 3 אנשים מהסביבה הקרובה אליך ביותר (אמא, אבא, אח\ות, חברה, בת-דודה, סבתא, משפיעה..) ואתגרי אותם בשאלות הבאות:
1.מה המיוחד שאת רואה בי?
2.מהם הכשרונות שיש בי?
3.מה עושה לך טוב בקשר איתי?
4.האם תרצי לומר לי משהו בנוסף?

קיבלת תשובות? גילית דברים חדשים? סדרי אותם לעצמך בראש, תני ציון לכל מעלה (3 אנשים אמרו שאת נדיבה? קיבלת ציון 3. מהיום תדעי ותחדירי לעצמך: אני נדיבה!).

חושבת עליך, מתפללת להצלחתך במציאת דרכך הייחודית ובכל התחומים. וכמובן שאת מוזמנת לשתף בתשובות שמצאת, בתובנות שעלו לך, ואם עולות לך שאלות נוספות או משהו לא ברור, מוזמנת בשמחה לשאול אישית או באתר.

איתך בדרך , חני

editor@shutafotbaderech.co.il

שמרי במחברת

לא רשומה עדיין? הרשמי

עוד באותו נושא

הלבד

התגעגעתי לבדידות, לפרטיות המושלמת

תשובה מרגישה

כולן צוחקות עלי בשל שמי הייחודי והמעניין, זה פוגע בי אנושות ומרגישה שהייתי מקבלת בשמחה כל שם מלבד שמי הנורא. בנוסף המראה שלי תואם את השם אז תעשי אחד ועוד אחד מי שעונה לי ותגיעי למסקנה

הוסיפי את התגובה שלך:

23 תגובות
 1. שלכת הגב

  את לא יודעת לעשות בדיוק 4 כשרונות. מה עם לכתוב? או לצייר קומיקס (זה לא כמו ציור)? או לאפות? לבשל? לדבר? לספר בדיחות? את באמת לא תורמת לסביבה כלום כלום כלום?

 2. מירי הגב

  אגב..ביקשתי תשובה קצרה🤐
  אבל תודה בכולופן

  • איטי הגב

   אנחנו לא כותבות קצר\ארוך בהתאם לבקשה אלא בהתאם לשאלה
   זה נושא חשוב שאפשר לכתוב עליו ספרים שלמים, עם זאת, את מוזמנת לקרוא רק את ההצעות בפועל ולנסות ליישם. בהצלחה!

  • דבש ר. הגב

   הי מירי,
   כשהן עונות על השאלה שלך- הן באמת עונות קודם כל לך, אבל צריך להרחיב בנושא כי בטח יש עוד מלא שותפות ששואלות שאלה כמוך בסגנון…

 3. רבקי הגב

  איטי, שאלה, את עוברת על כל התגובות??

 4. רבקי הגב

  אמאלה, הרגע כתבתי את השאלה…:)
  תודה על התשובה המהירה!

 5. חיה הגב

  גם לי הייתה בעיה כזאת, חשבתי מלא איזה כישרון מיוחד יש לי ובאמת לא מצאתי אצלי משהו מיוחד מידי אז פשוט החלטתי לבנות לעצמי כישרון:))
  החלטתי שאני טובה בהכל פשוט לא מידי, וזה עוזר לי להבין כל הזמן, אולי אני לא טובה בפסנתר אבל לזייף עליו אני מצליחה בטוח…. מתמטיקה זה לא הצד החזק, אבל שרדתי תבגרות… וכן הלאה כשהגעתי למסקנה הזאת היה לי הרבה יותר קל, פשוט הסתכלתי על עצמי ואמרתי את טובה בזה שאת נוגעת בהכל בלי לשבור כלום באמצע….😉
  ולי לפחות זה עושה טוב וכיףףף..

 6. אחת כמוך הגב

  תרשמי לאיזה שהוא חוג של משהו שאת נורא רוצה שיהיה לך בו תכישרון הזה ותראי אם הולך לך

 7. תפוח בדבש הגב

  וואוו את כתבת מושלם!! גם השאלה זה אני!! והתשובה עזרה ממש!! תודה רבה רבה!:)

 8. בקי עם החצקונים... הגב

  היי לך.
  אני ממש מבינה אותך.
  ממש.
  גם לי אין כישרון מיוחד ולפעמים זה ממש מתסכל. את חושבת ש… כאילו… אין עלמה להעריך אותך.
  אבל שתינו טועות….
  אולי את טובה ממש עם חברות?
  מסתדרת עם הרוב? זה כישרון שלא כולם זכו לו. אולי את מסתדרת מאוד עם מבוגרים? זה גם כן לא משהו שכולם זכו לו. אולי את טובה עם ילדים קטנים? יש כאלה שלא מסתדרים. תחשבי על זה ותגלי…

 9. שניה שכחתי:) הגב

  אין אדם שאין לו כישרון.
  וגם לספר בדיחות זה כישרון.
  ולסד את הבית,
  ולהצליח בלימודים (השקעה)

 10. חני הגב

  סתם שתדעי, לנגן לא צריך כישרון. צריך התמדה! אורגנית למשל זה כלי נפלא וקליל, יש מלא אתרים טובים {אני אישית למדתי באתר שקוראים לו נגינה} בהצלחה:)

 11. אפס-אחת הגב

  היה לי מעניין לראות את הזווית הזו של מישהי שלא מרגישה מוכשרת בכלום. אני למשל -כנראה- הפוכה ממך.
  אצלי זה בעיקר העובדה שאני נורא מאמינה בעצמי שאצליח.
  אבל חשוב שתכירי גם זווית אחרת:
  ב"ה אני זכיתי ואני טובה בהמון דברים (המון המון)
  אני לא מתלוננת בכלללל, אבל אינספור פעמים אני מרגישה סוג של חוסר סיפוק, וידיעה שאני אפ-פעם לא אצליח לממש את עצמי עד הסוף (כי אם אני ביזנס-וומן אז אני לא יכולה היות רקדנית, ואם אני מוזיקאית אני לא יכול להיות מעצבת, ואם ואם..) זו תחושה מאד קשה של "אין טעם" כי כל מה שאני אעשה לא ייתן לי תחושת סיפוק ומימוש עצמי.

 12. תותית הגב

  וואו איזה כישרון מדהים יש לך
  את יודעת להביע את עצמך כל כך יפה
  אני חושבת שאם תבדקי לעומק תגלי
  שבעצם כל כישרון מתאים לך השאלה אם את!! חפצה בו
  אני לדוגמא מאוד רציתי לדעת לנגן על כינור
  ואחרי 7 שנים של מסע מפרך
  הצלחתי להקים את עצמי
  ובאמת לעשות את הצעד הזה
  והלכתי ללמוד
  וכן הצלחתי
  המלצה שלי
  לעולם על תתייאשי
  אולי את לא טובה בכישרון מעשי
  אבל בדקת את עצמך לגבי אוזן קשבת לחברה את יודעת לארגן דברים?
  זה גם כישרונות
  תחפשי ואני מבטיחה לך שגם הדבר הכי קטן שתנסי למצוא בעיני הוא כישרון שצריך לפתח אותו
  ב-ה-צ-ל-ח-ה!!

 13. shira הגב

  היי שלום ראיתי את הפוסט והייתי חייבת לענות רוצה שאגיד לך את הכישרון שמצאתי בך?
  1.יש לך אומץ
  2. זה לא ככ כישרון ….\את משתפת במה שקשה לך….
  3. יש לי עצה:\ אם את רוצה אני יכולה לעזור לך למצוא את כישרונותייך חשוב לי להבהיר לפני כן: מהו כישרון? כישרון זה לא דבר שחייב להיות מיוחד כלומר יש כישרונות גדולים ויש כישרונות קטנים אתן דוגמא: לצייר זהו כישרון גבוהה…ולעומת זאת לדבר בשפה גבוהה פחות…יש כישרון שעוזר ומפרנס [לפעמים] ויש כישרון שנותן כוח…
  עכשיו אתן לך רשימה של כשרונות ויכול להיות שתמצאי…..
  ויכול להיות שאת לא מודעת מה זה באמת כשרון …כי כשרון לא חייב להיות משהו מיוחד מקורי ומאלף…..
  אוקיי נתחיל..:
  1לאפות
  2לבשל
  3סבלנות
  4להציג
  5שחיה
  6שפה גבוהה
  7 אנגלית ועוד שפות
  8 מצליחה בלימודים
  9טובה בחשבון[ראש מחשבון]
  10לרקוד
  11לשיר
  12אמיצה
  13חזקה
  14חברותית
  15אהובה
  16רגישה[לא ככ כשרון אבל זו תכונה טובה שיכולה לגרום לך לכשרון גדול]
  17מצליחה
  18מאחלת לך בהצלחה רבה מקווה שהצלחתי לעזור לך!

 14. 😘Kinder Bueno😍 הגב

  היי מקווה שאצליח לעזור!
  יש פוסט מעניין באתר אתן לך קישור!: אולי יעזור לך:

  https://shutafotbaderech.co.il/Guides/%d7%90%d7%99%d7%9f-%d7%9c%d7%99-%d7%a9%d7%95%d7%9d-%d7%9b%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%95%d7%9f-%d7%9b%d7%9c-%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a7%d7%99%d7%9d/

  ואם לא הצלחת להכנס אז תעשי חיפוש ותכתבי כישרון ויעלה לך כמה פוסטים בינהם יש פוסט שנקרא: אין לי שום כישרון כל הפרקים….. ממליצה לך להכנס!!
  אולי תרגישי טוב יותר!

 15. עדן הגב

  גם לי אין כישרון כאילו ידעתי לשיר לבשל ולנגן אבל אז קרה איזה משהו שפוצץ לי הכול הוריד לי את המצב רוח למלא זמן אחר כך התחלתי לעלות את המצב רוח שלי והתחלתי להצחיק וזה ממש כיף . הבעיה שמחר יש לי יום כישרונות בבית ספר ועכשיו כשאני חושבת על זה אין לי כשרון עשיתי מלא מלא חידונים וכולם אומרים לי או כתיבה או מוזיקה מקווה שזה אולי יעזור לי לגלות

  עדן .

 16. אחת שמנסה לחזק הגב

  אני רואה שכתבת שכולם אומרים לך את זה, אבל אין בנאדם בלי כישרון!
  כןכן, ואולי זה כבר נושא אחר, אבל ה' לא מוריד אף אחד לעולם בלי סיבה!!!
  איזה גאון ה' יתברך, אה?
  לכל. אחד. יש. תפקיד. בעולם.
  וגם אם עוד לא גילית אותו זה לא אומר כלום.
  גם יכול להיות שהתפקיד שלך הוא בסך הכל ללמד מישהו אחר משהו על עצמו. בעצם- זה בכלל לא "בסך הכל", זה תפקיד גדול מאוד!
  מי הוכיח לך שהאיש הזה הוא לא המשיח??

גלילה לראש העמוד

תודה על נדיבות ליבכם!

כיצד תרצו לתרום?