קשה לי בלי סמארטפון

בתקופה האחרונה- שלושה חודשים האחרונים היה ברשותי סמארטפון והעיסוק העיקרי שהיה לי בו היה הוואצפ. השבוע חזרתי לנוקיה שלי, לא בבחירתי אלא בגלל שהסמארטפון מת וההורים שלי שגם ככה לא רוצים שיהיה ברשותינו("הילדים") סמארטפון לא מתכננים שיהיה לי שוב בקרוב כי האידיאולגיה שלהם ממש נוגדת את זה. אני מבינה אותם לגמרי וחושבת שזה הכי חכם שיכול להיות. אבל מה אעשה שהיה לי את הנוחות הזו כבר זמן לא קצר(אומנם באילוצים תחילה אבל זה נמשך עד שהוא פשוט קרס..) באופן שהתרגלתי לגמרי וכמו שאומרים שלדבר טוב מתרגלים מהר, ובאמת השתמשתי היה בו לדברים טובים, כמו להחמיא לחברה על עניין כלשהוא או לעשות חסד ולשלוח לבת את הסיכומים למבחן הקרוב וכיוצא בזה.. ובעצם בדרך זו הרגשתי הרבה יותר קשר לבנות שברגיל אני לא מסוגלת לדבר איתן דברים שאני מצליחה לכתוב..(הרבה יותר קל לי להביע את עצמי בכתיבת הדברים על פני אמירתם פנים מול פנים, אני נורא ביישנית בטבעי והביטחון העצמי שלי לא משו בכלל…ככה שהסמארטפון פתר לי את כל הבעיות ובזכותו הרגשתי יותר ב"ענינים" (אומנם יש לי הודעות כרגע אבל אין להשוות בין זה לוואצאפ כי כל אחת שאני מכירה שיש לה את שתי האמצעים, פחות מסתכלת בהודעות ולא ששה לענות על כל הודעה.. בעוד שבוואצפ ישר מגיבים בלי שיצא לך המיץ בנתיים..) ולכן מרגיש לי פתאום פחות נעים לשלוח לבת הודעה או לדבר איתה בבי"ס…. ובכיתה אני מסתובבת עם מצב רוח נפלא כלפי חוץ אבל בפנים, אוי מה הולך…. אז אם נמקד את השאלה, מה אני אמורה לעשות כעת? כשאני שבורה מבפנים על כל ה'חוסר' הזה ועל הקטע שהביטחון עצמי שלי נמוך יותר מכל פעם שאני זוכרת את עצמי??
אודה לכן מאוד!

ואגב אני מוכנה לפרסם את השאלה רק בגלל שאני מרגישה שיש עוד בנות שלא יודעות איך להתמודד עם המצב הזה שרוב החברה עם סמארטפונים ורק ה'צדיקות' בלי.. (מקווה שהצלחתי לנסח את עצמי נכון) תודה!

השאלה שלך כ"כ חשובה, רואים שאת בחורה שחושבת, ולא סתם נסחפת אחרי כולם- וזה דבר מדהים!

אני שומעת את התסכול דרך המילים והאמת, שאני ממש אבל ממש מבינה אותך. גם אני בלי סמארטפון, ואם נדבר באמת, רוב הזמן אני מרגישה שאני בעצם האדם האחרון ביקום שעדיין לא מחזיק במכשיר הכ"כ חכם הזה… שמחה שיש איתי עוד שותפה בדרך 😊 אז אנסה לחלוק איתך את  ניסיוני.

את בעצם משתפת שהקושי להיות בלי סמארטפון שלכולם יש, כולל כמה היבטים:

א-    התרגלת לסמארטפון ועכשיו כ"כ קשה בלי..
ב-    נשמע שאת כן מבינה את ההחלטה של ההורים ועם זאת זה קשה.
ג-     השימוש שלך בסמארטפון היה לדברים טובים ולא ח"ו להפך.
ד-    הצלחת להיות בקשר עם בנות בצורה שבלי המכשיר את לא מצליחה
ה-    ל-סמסים פחות מגיבים מאשר לוואצאפ ולכן פחות נעים לך לשלוח סמסים..
ו-      הבטחון העצמי שלך בגלל זה לא משהו. את מסתובבת כאילו עם מצב רוח טוב אבל בפנים את פחות… .

התמודדות מציפה קשיים

נתייחס קודם למשפט שאיתו סיימת שבו כתבת שאת מסכימה שנפרסם כיוון שלדעתך יש עוד בנות שמתמודדות עם הנושא הזה- כתבת שרוב החברה עם סמארטפונים ורק ה"צדיקות" בלי.

לדעתי את בהחלט צודקת, כנראה שהרבה מאוד בנות מתמודדות עם הנושא הזה ומתביישות לדבר על זה כי אז הן יהיו פחות בעניינים, זה סוג של קושי שמביך להודות בו, זה מעורר מחשבה איך הגענו למצב שבנות מתביישות לדבר על זה.
את גם צודקת בזה שרוב החברה היא עם סמארטפונים וזה יוצר לחץ חברתי עצום!!! (אגב, אומר לך שזה כן תלוי איפה מסתובבים, כי נגיד בהרבה מהאזורים החרדיים זה ממש לא מקובל להחזיק את המכשיר הזה, אבל כנראה שבסביבה שלך ובאופן כללי בחב"ד לרובם יש).
נכון את לגמרי צודקת בזה שלסמסים פחות מגיבים ובטח פחות מהר וזה באמת מעצבן ברמות…
ויש הרבה מאוד עניינים בוואצאפ שאת לא שותפה בהם. וזו התמודדות… (ואגב, בעיני שכשמרגישים בעניינים בגלל הוואצאפ זה סוג של אשליה.. אני בטוחה שאת בחורה מהממת ואת מסוגלת בקצב שלך לייצר חברויות משמעותיות ביותר. לא נכון לדעתי להישען על הוואצאפ כדרך לייצר קשרים כי משהו שם בקשר לא אמיתי אם לא מצליחים לנהל את הקשר בלי זה. וחבל. )

לגבי ההרגל, זה באמת לא קל. כשמתרגלים למשהו ואז פתאום יש שינוי וצריך להתרגל למשהו אחר זה דורש תקופת הסתגלות שהיא לפעמים ממש לא נעימה, ואפילו מתסכלת בטירוף. וזה בכל דבר, החל ממחנכת חדשה ועד שמפו חדש (;
כל הדברים האלו ואני בטוחה שיש דברים שעוד לא כתבתי לך הם קושי אמיתי.
סיפרת על הרבה הביטים בהתמודדות להיות בלי ואת צודקת, זה פשוט נכון זה שלרוב הבנות אין מכשיר פשוט רק מוכיח כמה זאת באמת התמודדות, שלא תמיד קל לעמוד בה.
אין לי פתרון קסמים להציע לך שבין רגע יהפוך את ההתמודדות שלך לפשוטה. מה שכן, אני חושבת שאימוץ זווית ראיה חדשה תעזור לך להתמודד טוב יותר ואולי אפילו להיות באמת גאה בעצמך.

אני חושבת שכשעושים משהו מתוך בחירה והבנה של החשיבות לעומת אילוץ והכרח, נהיה יותר קל להתמודד עם הקשיים. וכיוון שאת עצמך כותבת שאת מבינה את החשיבות של לא להחזיק סמארטפון, אם תצליחי לחזק בתוכך את מה שאת מרוויחה מזה שאת בלי לעומת מה שאת מפסידה, ובלי קשר להורים שלך תבחרי את זה באמת, תצלחי את הקושי בגדול.
מוכרחה לומר לך שנראה ממה שכתבת שאת כן מבינה את החשיבות. יכול להיות שאת פחות מרגישה את זה ביום יום כי כל הזמן יש לך קול בלב שאומר: אני לא באמת החלטתי את זה,  אומנם אני מקבלת את מה שההורים שלי אומרים, וסומכת עליהם שהם דואגים לי  ורוצים את טובתי ועדיין אוף, למה הסמארטפון העתיק שלי נשבר… לכולם יש ורק לי אין. למרות וזה קשה…

ויש לך עכשיו הזדמנות יקרה מאוד, להפוך את ההחלטה הזאת לשלך. להחליט שאת בוחרת בזה, למרות כל הקושי. נכון שהמצב נתון כבר, וההורים לא מוכנים בכל מקרה אבל את עדיין יכולה, אם את רוצה, לעשות עבודה עם עצמך ולהיות שלימה עם מה שאת עושה ועם מי שאת..

להפוך את ההחלטה לשלי

איך עושים את זה? איך הופכים משהו לשלי?
מבינים מה אני מרוויחה, ומה אני מפסידה, מה הערכים שעומדים מאחורי ההחלטה שלי. למה זה משהו שמשתלם לי.

את יודעת, אני רואה ושומעת מאנשים סביבי כל הזמן איזה דברים מדהימים וחשובים הם עושים עם המכשירים האהובים שלהם, ולפעמים קצת בא לי להעמיד להם מראה מול הפנים…. מראה כזו שאומרת שמתם לב כמה זמן הפרצוף שלכם נמצא בתוך המסך, אתם שמים לב גם לזמן שאתם לא עושים בו רק דברים טובים אלא עוד כמה דקות פה ועוד כמה דקות שם של סתם זמן שנשרף?? הרי בינינו אנחנו לא רק עושים עם המכשירים האלו חסדים, נכון?? בואי נהיה ממש כנים עם עצמינו רגע…חוץ מכל התורה שאנחנו מפיצים שם בוואצאפ, יש שם גם קצת רכילות וקצת אבק לשון הרע, וכמה תמונות שהעלנו כדי להוציא לאחרים את העיניים… שלא נדבר על כל התמונות שראינו בעצמנו והוציאו לנו את העיניים…

ואז כל פעם שקשה לי עם הלחץ החברתי,  אני שואלת את עצמי- זה מה שאת רוצה…..?
והאמת שהתשובה כל פעם מחדש היא……………לא!!! באמת שאני לא רוצה.
אני לא רוצה לבזבז את הזמן שלי לקרוא מה היא עשתה, ולאן היא הלכה, ומה היא ענתה לה כשהיא כתבה לה את ההוא…
את הדברים החשובים אקבל בסמס…

לא רוצה לראות כל היום תמונות שגורמות לי להרגיש לא טוב עם עצמי/ גורמות למחשבות על כך שאני צריכה להיות יותר…
את מה שאת מפסידה – אנחנו כבר יודעות, אבל עכשיו חשוב מאוד שתתחילי להבין מה את מרוויחה?
ואת זה אני רוצה שתגלי בעצמך. קחי מחברת, תשבי עם עצמך ותתבונני בחיים שלך. אני בטוחה שתגלי דברים שיפתיעו אותך.
אני מזמינה גם בנות שיקראו את התשובה הזאת באתר להגיב מה הן מרוויחות משימוש בפלאפון פשוט.

תרשמי לעצמך גם אילו ערכים מלווים אותך בבחירה שלך לא להשתמש בסמארטפון. למה החלטת את זה?

כשההחלטה תהיה שלך – יהיה לך קל יותר להתמודד עם החברה, וממילא המצב רוח שלך יעלה. לפעמים ההצמדות לעקרונות שלנו מותנת לנו רוח גבית ויכולת לעמוד ולהגיד בקול רם ובשלווה שאם כל המחיר – זה בדיוק מה שאני רוצה.

לסיכום, בינינו לא סתם קוראים לאלה שבלי "צדיקות" אנשים באמת באמת מעריכים את מי שאין לו סמארטפון…  זה מצחיק אבל כל פעם שמישהו קולט שאני עם נוקיה פשוט, אומרים לי על זה משהו…וזה תמיד משהו טוב….

אז אם תשאלי אותי…..
אשרייך!!!!!!!!!!!

מאחלת לך גדילה מהקושי וצמיחה. שהחוסר הזה יעזור לך להתחבר יותר למי שאת באמת.
שיהיה המון בהצלחה, בחברה ובכלל

איתך בדרך, צביה

editor@shutafotbaderech.co.il

שמרי במחברת

לא רשומה עדיין? הרשמי

עוד באותו נושא

אֶשָּׂא עֵינַי

בֵּין אֶרֶץ וְּשָׁמַיִם, שְׁקִיעָה אֲבוּדָה. נֶשָׁמָה טְבוּלָה בֶּמַיִם, מֶבַקֶּשֶׁת מֶחִילָה.

זקוקה ל-

מה מונע ממני להיות "הילדה הרעה" הזאת וממך לא?

הוסיפי את התגובה שלך:

28 תגובות
 1. אחת הגב

  וואי אני אוהבת איך שכל פעם מי שעונה קשורה לשאלה…
  זה יוצא בהשגחה פרטית או שאיטי אחראית לזה?😉😉
  קיצר הניהול פה מדהים!

 2. שרה שמחה(: הגב

  אני לגמרי מזדהה איתך..ולא פעם או פעמיים יצא לי לחשוב על זה..וכרגע אני גם מתלבטת אם להכניס את זה אלי או לא..אבל בניגוד אלייך כן מסכימים לי להחזיק בסמרטפון..אך משום מה עדיין אני לא מחזיקה בו..
  מקווה שנצליח להגיע למסקנה הנכונה!
  נ.ב את תמיד יכולה לכתוב לרבי בנושא!

 3. פייגי הגב

  בהצלחה! שבעז"ה רוב הבנות לא יגיעו להתמודדות בכלל של סמארטפון…

  • מושקי הגב

   תאמת לא חושבת שיש בעיה כל עוד ישלך גבולות אז אין שום בעיה שיהיה לך סמארטפון להפך יש דברים טובים שאפשר לעשות רק בסמרטפון

 4. רבקי הגב

  הי, מעניין אותי למה רשמת ש"רוב החברה עם סמארטפונים ורק הצדיקות בלי"?
  דבר ראשון, אף אחד לא אמר שזה בגלל שהם צדיקות, יכול להיות לזה מליוווןןן סיבות אחרות: הורים, כסף וכו'…
  ודבר שני, למה היום לכל מי שאין סמארטפון מבחירתה נהפכת להיות "צדיקה"???? איפה הערכה? לי אישית אין סמרטפון מבחירתי ובגלל התגובות של 'חננה' 'מצטדקת' ועוד מילים, אני כבר באמת חושבת פעמיים!
  זה שלכם קשה לעמוד בלחץ חברתי, ומעדיפות לוותר על ערכים בגלל הנוחות, זה לא צריך להיות על חשבון אחרות ולתת להם הרגשה שהם השונות והחריגות! תעשו חשבון נפש ותתחילו להעריך!!!

 5. חנהלה הגב

  מקנאה בך.
  אמן שיכלתי גם אני להחליף לפשוט.

  • נוצצת בחשיכה הגב

   אין דבר העומד בפני הרצון.. שמעת על המשפט הזה?
   זה לא קלישאה..
   אם את חושבת שאת לא יכולה לעבור לפשוט, זה אומר שאת לא מספיק רוצה

   • אחת הגב

    נכון שאין דבר העומד בפני הרצון,
    אבל לפעמים ההקרבות שצריך לעשות בדרך לא שוות את זה.
    לא ספציפית לנושא של הפלאפון… אלא בכללי לחיים.
    לא כל רצון טוב ויפה אכן צריכים להגשים.
    בדיוק היום עלה על זה פוסט ׳לצחוק כל הדרך אל הנצחון/4׳.
    שווה קריאה לדעתי.

   • אחת הגב

    אני רואה שטעיתי, זה פרק 5.

 6. רבקי הגב

  אל תקנאי נשמה:) לכל אחד והבעיות שלו:) חוצמזה אם מספיק תרצי, גם את תוכלי!

 7. אחת שהרבי בחר הגב

  כל בעלות המקשים שולחות עכשיו תגובה
  'גם אני בעלת מקשים גאה'
  מתוקה את לא לבד!!!העם איתך!!

 8. חני הגב

  אני לא גאה
  וגם אמכן זלא סותר:)

 9. זו שכתבה:) הגב

  להזכר בימים האלו של ממש אחרי המעבר, וואי נשמע לי ככ רחוק.
  עכשיו אני ב"ה אחרי ההסתגלות חזרה למקשים שמסתיימת בהצלחה השבח לקל ושלימה עם עצמי בנושא (לפעמים כן יש לי רצון שוב לסמארטפון, כי אני בנאדם אחרי הכל..) וכותבת לכל אלו שרוצות לשוב למקשים אך חוששות מפני הקושי; כן זה היה קשה בתחילה (ולא רק) אבל כשמצליחים להשלים עם המצב הזה ולהפנים שזה מה שטוב לי והופך אותי אחרי הכל לבנאדם שמתנהג לפי הצרכים שלו ולוקח 'ספייס' בבחירה להגיב להודעה כשצריך (מה שלא קיים בוואצפ שם רואים כשאת זמינה ואז ישנה תחושה שחייב להגיב ומיד.., למרות שיהיו שיגידו לי שהן עונות מתי שמתחשק וכו' אז אתן נדירות כי רוב האנשים שאני מכירה לא ככה..) ויש מעלות נוספות למקשים שרק אחרי הסמארטפון גיליתי, יש ש-ק-ט נקודה. ובלי כל הקבוצות שחופרות וזה לא נגמרר!
  וחוץ מזה מודה לכל אלו שמבינות לנפש המיטלטלת וגם מזדהות..
  בהצלחה לכל המתמודדות!

 10. מתמודדת הגב

  זה באמת קשה בלי סמארטפון וכמו שאמרת יש סיכומים ומפגשים שאת מרגישה בחוץ… וכשאני עושה סיכום פתאום כולן במייל….. אבל אני יודעת שמה שאני עושה זה מה שטוב ולמרות שההורים שלי אין בעיה שיהיה לי ואפילו די בעד.. אני מתמודדת בהצלחה!

 11. גאה עם סמארטפון📱 הגב

  וואי תרגעו ודחוףף
  לי יש סמארטפון ואני בטוחה בזה שהסטיגמה הזאת שמי שיש לה סמארטפון היא כבר לא חסידית זה כל כך שטותי.. סמארטפון זה ניסיון אבל תלוי מאוד מתי.. אם יש חסימה אז הכל טוב..
  אז כל אלה עם המקשים אני מעריכה מאוד אבל די לעוף על עצמכם ולהרגיש מעלינו..
  אצלי הסמארטפון זה נטו בגלל נוחות ואינמצב שאני יחזור למקשים…
  אז בקשה תתחילו לנחות ולהפסיק לחיות בסרט שאתם חסידיות וטובות יותר כי זה ממש אבל ממש ממש לא נכון…😬
  וסליחה שזה נכתב ככה פשוט אותי לפחות זה כבר באמת ממש ממש מעצבן..

  • לגאה הגב

   חולה עלייך איזה דוגריות אבל ברור שיש מה להעריך אותם ולו על העמידה מול כולם. מה נראה לך הם לא חייבות נוחות? משתגעות עם טקסט חסר ומחזיקות בשיניים. למען להישאר בן אדם שפוי שלא מבזבז זמן

 12. ריקי הגב

  שלום לך בחורה מדהימה וחכמה !!!
  איך אני יודעת שאת כזאת, כי שאלת שאלה כ"כ לענין!!

  א. אם את מגדירה את עצמך חסרת ביטחון עצמי, וקשה לך בקשר בין אישי עם החברות ביום יום ,
  ואילו בסמרטפון יש לך פתאום כאילו חברות אמיתיות… זה קצת לא מסתדר לי, ואסביר לך:
  כי אם את אומרת שבסמרטפון יש לך הרבה חברות וקל לך להיות פתוחה וכדומה.
  אז היכן ממשיך ןמתבטא החברות האמיתית הזו "פנים מול פנים" כשאת נפגשת איתם בבי"ס? לאן היא נעלמת?
  מה, פתאום כנשפגשים הן כבר לא חברות? כבר לא משוחחות איתך?
  ואם הן לא חברות בבי"ס רק בסמרטפון – אז תשכחי מזה שהן חברות כי הן ממש לא, לא חברות אמיתיות.
  חברות אמיתיות אלו חברות שכשאר נפגשים איתם מדברים ועוד איך..
  לכן הסמרטפון יוצר בעבורך (ובעבור עוד הרבה בנות כמוך)
  – אשליה – דמיון – כאילו חיים בעולם של חברות – אבל זה רק בכאילו.. האמת אינה כזאת לגמרי.
  לכן בשבילך כעת שאין לך סמרטפון זה המצב הכי טוב !!!
  כי זה יגרום לך להכיר בנות בכיתתך ובבית ספרך שהן חברות באמת, שעונות לא רק כשאת 'בוטס אפ' אלא באמת – בחיים האמיתית (לא החיים שמאחורי המקלדת).
  אומנם זה דורש ממך יותר התאמצות והתמסרות לקשר בין אישי ולתקשורת נכונה, אבל זה יעזור לך לפתח את מידת הביטחון עצמי שלך באופן הנכון לחייך העתידים שמעבר לבי"ס ומעבר לחברות כיתה..
  (כגון זוגיות שחובה בה תקשורת בריאה – יחסי עובד ומעביד וכדומה)
  ואם לא עכשיו תפתחי בך את מידת הביטחון אז מתי?
  כשתהיי סבתא?:)

 13. רומי הגב

  הייי איזו בחורה לעניין!!!!!!!!!!!
  אהבתי את הניסוח שלך ואיך שאת מנתחת את המצב. לא יודעת מה לומר לך אני לא כל כך בניסיון הזה אבל איך שלא, את נשמעת אחת שתצליח להסתדר עם זה
  i _love_it_

 14. אמונה הגב

  אני איתך.
  גמאני מתה להתקין וואצפ.. אבל אימוש שלי לא מעדיפהה…

 15. חדר הגב

  הקבה מעמיד אותך בניסיון לא פשוט בכלל!!
  הוא רצה שתדעי כמה כיף, נוח, זמין ונגיש הסמארטפון.
  הוא רצה לראות איך תגיבי, תתמודדי, מה תעשי, אחרי שתגלי מה כביכול את מה את "מפספסת"…

  ויבוא יום ואת תגידי להורים שלך: "תודה שלקחתם לי, לא נתתם לא יותר מידי להתמודד מול הדבר הטמא הזה, שמלווה אותי לכל מקום שאני הולכת. תודה. מעריכה"
  וזה לא יהיו סתם מילים מבחוץ, את באמת תביני למה. מהלב!!
  מאחלת לך בהצלחההה!!!!

 16. גאה במקשים שלי!!! הגב

  וואי כל כך מבינה אותך,
  אני כילו לא רוצה סמארטפון אבל זה קשה לי להמשיך במקשים שלי…
  אני לא רוצה סמארטפון כי הוא גוזל לי מלא זמן, גם פלאפונים וגם מחשב גוזלים זמן חשוב!!!!
  תחשבו על זה!!

  • פרצלונת🥨 הגב

   אני יודעת שאני לא הולכת להיות עם סמארטפון אי פעם- זו בחירה שלי, להורים שלי יש סמארטפון ומבחינתם כשאני אתחתן אין בעיה שאני אהיה עם סמארטפון- ולכן לדעתי קל לי יותר, כי הציפייה וההמתנה הן קשות.
   אני גאה במקשים שלי ולא רוצה להחליף אותו:)
   אצלנו דווקא, שאנחנו דתיות לאומיות, לדוסיות יש מקשים- נקודה.
   יש בת אחת דוסית עם סמארטפון אבל היא בכללי 'מיוחדת', לא שגרתית…

 17. ילדה עם מקשים שהיא לא צדיקה במיוחד הגב

  גאה עם סמרטפון אהבתי !
  אני עם מקשים עכשיו אבל הייתי במשך זמן קצר עם ווצאפ ועדיין
  אפילו לפני עיצבן אותי כשתמיד אמרו שלמי שיש מקשים היא צדיקה ולמי שאין היא פחות כי אני הייתי עם מקשים וגם עכשיו ואני לא צדיקה בכלל באו נגיד שאני בטח פחות צדיקה מכמה בנות שמחזיקות סמרטפון
  ואותו דבר הפוך יש ילדות עם סמרטפון הרבה יותר צדיקות מבנות עם נוקיה( בעצם אמרתי אותו דבא רק הפוך חחח)
  נראלי הבנתם את העיקרון

 18. מתוקית הגב

  וואו גיבורה את שהצלחת לעבור ככה לנוקיה- אפילו שזה לא היה בבחירתך
  זה ממש קשה
  מסמארטפון לנוקיה זה שמיים וארץ
  אפילו שלא את החלטת את זה
  מייד התמקדתי בנקודה הזאתי
  כי זה מעשה לא קל
  ועשית אותו
  מהממת אחת

 19. לאה(: הגב

  וואי מבינהההה
  אני גודלת במקום שלאפחת כמעט אין סמארטפון, ובכל זאת הייתה לי תקופה שהייתי מחוברת לסמארט, ואחרי כמה זמן ההורים שלי החליטו שזה לא מתאים… אני גם מבינה אותם, אבל זה פשוט קשהההה…
  עכשיו כבר התרגלתי בחזרה למקשים, אבל אני זוכרת את ההתמודדות שהייתה לי אז…
  אוהבת(:

גלילה לראש העמוד

תודה על נדיבות ליבכם!

כיצד תרצו לתרום?