בגרות ותעודה זה הכרחי?

הי!
רציתי לשתף אתכן במשהו!
אני חושבת המוןןןןן על בגרות מלאה . וזה נראה לי כאילו אנשים חושבים שזה עיקר ההתעסקות שלנו.. אז חשבתי על זה ככה . למה אני בכלל צריכה בגרות מלאה?? אני מבינה את המעלות והעזרה של זה לעתיד… אבל מצד שני אני רואה פה השקעה מטורפת שמשקיעים בה כמה שנים טובות…
אני פוגשת כל כך הרבה אנשים שמצליחים "להתקיים" יפה מאוד בלי תעודה מלאה…פותחים עסק וכדומה.. אני כמובן צריכה מאוד להתאמץ עם התעודה .. אך בסופו של דבר מי שיחליט ויקבע לי על הכנסות וכן'.. זה רק הקב"ה. אך מה באמת יקרה אם אני לא אצא עם בגרות מלאה….?. האם זה באמת יעצור אותי מלהתקדם בחיים ?

הי לך,

איזו נערה מהממת את. מוצא חן בעיניי איך את אומרת את הדעה שלך. בביטחון. חצי שואלת חצי קובעת.
אני מבינה ממה שכתבת, שהקדשת לנושא הזה חשיבה רבה ונראה שגיבשת לך דעה נחרצת. יחד עם זה, את בחרת להקדיש שאלה בנושא. אני לומדת מזה שזהו לא סוף פסוק. את רוצה לשמוע דעה נוספת או שאולי חיזוק לדעה שלך,
חיזוק שאולי את לא מקבלת בסביבה שלך.

פרנסה בידי שמיים

אז אתחיל מהסוף, את צודקת!
הקב"ה מנהל את העולם ומפתח הפרנסה נמצא בידיו. כשקראתי את השאלה שלך עוררת בי הרבה מחשבות. הדבר הראשון שעלה לי לראש הוא אחיה המבוגר של סבתא שלי, היום הוא אחד מהיהודים העשירים בעולם והוא תורם גדול בחב"ד למרות שברור שהוא לא עשה בגרויות, כמעט מאה אחוז בטוחה שהוא לא ישב על ספסל הלימודים יותר מדי זמן. יש לי גם שכן בבניין שיש לו עסק שמרוויח לא רע בכלל והוא היה בחור ישיבה בזמן שבנות חורשות על בגרויות. אבל רוב רובן המוחלט של הנשים שאני מכירה שלא עשו בגרויות לא מנהלות עסקים חובקי עולם וקרוב לוודאי גם לא מרוויחות משכורות גבוהות. כן, פה ושם יש אישה מיוחדת שהתמזל מזלה והיא קוסמטיקאית מוצלחת או מעצבת שמלות שעכשיו כולן קונות אצלה והיא עלתה על הגל.

עשיית הכלי – זו עבודתנו

פרנסה בידי שמים אבל את הכלי אנחנו עושים.
וכן, לעשות בגרות זה לעשות כלי. כשאת עושה בגרוית, את מרחיבה את האפשרויות שלך. אני זוכרת כשהייתי במכללה, והייתי כבר נשואה, אני ובעלי היינו לקראת מעבר דירה לחו"ל וידעתי שהחומר שנלמד בכיתה לא רלוונטי בעבורי, אמרתי את זה למורה והיא ענתה לי "את עכשיו בטוחה שזה לא רלוונטי, אבל את לא באמת יודעת מה יקרה איתך בעתיד" וכמה שהיא צדקה… מהר מאוד מסלול החיים שבחרנו השתנה ומצאתי את עצמי מורה. וכל החומר שנלמד בקורס ההוא היה רלוונטי מתמיד. הדברים שברורים לנו בתחילת החיים, לא תמיד נשארים כאלו.

זה פותח דלתות

תוך כדי שאני כותבת, עוד ועוד מחשבות עוברות לי בראש, אני אומרת לעצמי, מה הסיכוי שתשני את דעתך בעקבות התשובה שלי. אני מתלבטת אם לכתוב לך שבלי בגרות אי אפשר לעשות תואר, ובלי תואר קשה להתקדם בחיים- אבל את יודעת את זה. שמעת את זה אין ספור פעמים ואז נזכרתי במשהו מעניין ששמעתי לא מזמן על האוניברסיטה הפתוחה, המקום היחיד שלא דורש בגרות מלאה בתנאי קבלה. יש שם משהו מאוד מעניין. הקורסים בשנה הראשונה יקרים כמעט פי שניים מהקורסים בהמשך, מי שמגיע לקורסים מתקדמים יותר, משלם חצי מחיר. לכאורה זה לא הגיוני. אבל הסיבה לכך היא כדי לעודד את הסטודנטים לסיים את התואר. ידוע שאחוז מסיימי התואר דרך האוניברסיטה הפתוחה הוא הנמוך ביותר בכל המכללות והאוניברסיטאות בארץ והם מורידים את המחיר בחצי כדי לדרבן אנשים לסיים את התואר. ולמרות זאת, האחוזים שם לא משתנים. כי מי שמוותר לעצמו בבגרויות, יוותר לעצמו גם בהמשך. אין בזה קסמים.
אני מאוד מאמינה בלסיים דברים עד הסוף. המשמעות של הבגרות היא לא רק הדף שעליו מופיעים ציונים. זה בעצם כמו טקס סיום למסלול הלימודים שהתחיל כבר בכיתה א'. זה הישג עצום בעיני להגיד- וואלה, סיימתי, עשיתי את זה כמו שצריך. בעיני, כל מכשול כזה שאנחנו עוברים, מקדם אותנו להישג הבא, כל אתגר שעמדתי בו מביא אותי ליעד הבא. אם הצלחתי לסיים את הבגרות- אין דבר שלא אצליח לעשות. זו תחושת סיפוק מאוד גדולה. אני מציעה לך לא לעשות את זה בשביל המורות או ההורים שלך אלא אך ורק בשביל עצמך. את תהיי כל כך גאה בעצמך.

אני יכולה לכתוב פסקאות שלימות על כך שזה התפקיד שלך עכשיו, להתמקד בלימודים ולחשוב על העתיד- אני בטוחה שגם את זה את יודעת.
אז מה כן, חשבתי על זה שבטח גם יוצא לך לדבר על זה עם הסובבים אותך, חברות, אולי כמה מורות ובעיקר עם המשפחה. חלק אולי מסכימים איתך אבל מאמינה שהרוב מתנגד לכך נחרצות. יכול להיות שזה גם יוצר חילוקי דעות וחוסר הסכמה? אולי אפילו מביא גם לוויכוח ומצב לא נעים? איך את עם זה? זה מרגיש לי לא פשוט בכלל להיות עם זה לבד.

לדבר על הקושי, אבל להאמין שזה אפשרי

אני ככה מנסה לקרוא גם מתחת לשאלה המפורשת שלך ומנסה להבין מה את באמת את אומרת כאן. אני מרגישה שיש פה קושי סביב הבגרויות, המבחנים והלחץ שמסביב. אחת הדרכים שלנו להתמודד עם סיטואציות המאיימות עלינו היא להגיד לעצמנו בצורה הגיונית למה זה לא הגיוני, אני חושבת שאולי יש אפשרות שכאשר את אומרת שאין הצדקה לעשות בגרויות ומוצאת לכך הוכחות, היא כדי להתמודד עם זה בצורה נוחה יותר.
אני לומדת מזה שיש מקום לפתוח את הקושי, לדבר עליו עם מישהי שקרובה אליך.
אני מאמינה שיש גם דרכים להקל, להוריד את הציפיות, להסתפק בציונים סבירים, אולי לרדת הקבצה אם זה רלוונטי (ואל תגידי לאמא שלך שאני אמרתי:) )
אל תמעיטי בערך שלך, את יכולה! אני אומרת את זה בוודאות ובביטחון מלא! אל תצמצמי את האפשרויות שלך כי עכשיו קשה. ואני כל כך מאמינה לך שקשה עכשיו. הו, כמה מתסכל זה תקופת הבגרויות.
אז אלו המחשבות שלי, מקווה ומאחלת לך מכל הלב שתמצאי את הדרך שלך.
כתבתי את הדברים האלו רק מתוך הדברים שהרגשתי וחשבתי בעקבות המכתב שלך, אני לא מכירה ולא יודעת אם זה נכון לך. אם יש לך מחשבות נוספות את יכולה לכתוב לי. אני כאן.

איתך בדרך, יהודית

yehudit@shutafotbaderech.co.il

שמרי במחברת

לא רשומה עדיין? הרשמי

עוד באותו נושא

המחנכת לא משתלטת

המחנכת שלי היא מורה צעירה שרק עכשיו התחתנה ,אין לה שליטה והיא מתווכחת עם הבנות וצורחת עלינו ומעירה לבנות וכשמגיעה לשם שלי היא צורחת פי שתיים ובכך מורידה את הרמה שלה… קשה לי נורא להתייחס אליה

עליתי לתיכון

וכבר מסובכת עם כל התיכון בערך, שלחו אותי למנהלת כמה פעמים, הוציאו אותי מהכיתה אינסוף

הוסיפי את התגובה שלך:

26 תגובות
 1. חנה הגב

  ממוש. אם קשה לך עם הבגרויות, כנראה שלימודים זה לא הצד החזק שלך. וזה לגמרי בסדר!! בשביל מה צריך תעודת בגרות? בשביל להתקדם ללימודים גבוהים. שוב לימודים, וברמה הרבה יותר גבוהה. דרישות ועומס… כאילו לא הספיק לך התיכון… בשביל מה?
  לדעתי הכלי שלך הוא לא בחלק הלימודי. תשקיעי בקורסים של תפירה, עיצוב מגשי פירות, בלונים לאירועים, פאנות ועוד. תרוויחי מזה המון בעזרת השם. והעיקר – תהני.
  את הבגרויות תניחי במקומם. ותנשמי עמוק. החיים שלך לא תלויים בהם. אפשר לחייך! בהצלחה מותק

 2. שלכת הגב

  את לא היחידה שהבנת את זה, ובאמת מערכות החינוך עוברות בשנים האלו מהפך עצום, חלק ממנו הגיע גם לממ"ד. למשל יש מקצועות שבמקום בגרות/ מגן עושים תלקיט וכדומה, כי משרד החינוך מודע לחוסר היעילות של תעודת הבגרות הנוכחית

  • בוגי הגב

   כל מה שמשרד החינוך עושה ולא עושה, זה עדיין טעות גדולה כי הם עדיין מתייחסים לכל התלמידים בשווה.
   אם יש תלמידים שקשה להם עם מבחנים – משרד החינוך אומר נגיד להם להגיש תלקיט.
   אבל יש תלמידים שיותר קשה להם התלקיט!!!!!!!!!
   ועוד מלא דוגמאות.
   הבעיה המעצבנת של מערכת החינוך זה שהיא מנסה לתכנת את כל התלמידים בתוך קופסא אחת.
   תלמיד שקשה לו להקשיב בכיתה – מקבל ריטלין.
   אולי הוא בכלל לא צריך להקשיב בכיתה???? נניח וקל לו יותר להקשיב שהוא קופץ על רגל אחת. למה לדרוש צמנו דבר שהוא בלתי אפשרי בשבילו?????
   אנחנו לא רובוטים ולא שיבוטים, אנחנו בני אדם ייחודיים וזה עוול, זה עוול לגרום לכולנו לעשות ולשאוף לאותו דבר.

   • גולדי הגב

    מומלץ בחום לקרוא את הספר ילדי דינור של יעל רועי זה סוג של אלוגריה שממש מדברת על זה בצורה שקוטלת לחלוטין את משרד החינוך. עוד יבוא יום שיממשו את הרעיונות שלה! (לימוד של טיפוס על עצים ולבנים ועוד כל מיני רעיונות לבנות…)

   • צריך מהפכה בחינוך! הגב

    צודקת צודקת צודקת!!!! תכל'ס מה שמשרד החינוך עושה, זה דבר לא הגיוני, כי הוא דורש מפיל, נמלה, אריה, עכבר, ארנב, פרה, סוס, ברווז, קוף ותרנגול (סתם בשביל ההדגמה!) לעשות את אותו מבחן ולטפס על עץ, כדי לבחון את כולם באופן שווה. גיחי גיחי. לכל חיה יש כשרון אחר, וכל חיה מיוחדת בפני עצמה, ולכל חיה יש משהו אחר שהיא עושה וזה הכי לא הוגן שבעולם "להשוות" ככה בין כולם ולדרוש שכוווולם יעשו את אותו דבר…
    והנמשל מובן

 3. חבדית הגב

  תכלס, למה צריך בגרות??? למה לשעבד לזה את החיים????
  מיותר!!!

 4. חזקה מטלון הגב

  בכל העולם בגרות נחשב כמשהו חשוב ואולי גם עיקרי
  יהודי נקרא על שם היעוד שלו יהודי ויש טבע שרוצים יעוד ובגרויות נחשב כמטרה ויעד חשוב בחיים
  וברוך ה שלנו כיהודים יש יעוד יותר חשוב שכולל בתוכו גם את העולם הזה וגם את העולם הבא!!!
  אשרינו שזכינו שאנו עמלים ומקבלים שכר

 5. מושקי הגב

  כול אלה שכותבות שמשרד החינוך דורש תבנית אחת מכול התלמידות, שוכחות שגם הדרך להישרדות כלכלית בעולם המודרני גם כן מובנת בתבנית ברורה, וזה פחות או יותר קבוע. (שוב.. ברור שיש יוצאים מין הכלל אבל לא כול כך כדאי להסתמך על אחוז הצלחה קטן מהאוכלוסייה).
  ובלי קשר ללימודים, בשביל להצליח צריך להשקיע! זה לא הולך באוקוס פוקוס!
  ולגבי האוניברסיטה הפתוחה, אני לומדת שם, ( אגב, זה לא נכון שהקורסים התחלתיים יקרים יותר מאלה שבהמשך, הלוואי ;)) ואני יכולה להגיד שסטודנטים שעשו יותר יחידות באנגלית ומתטמתיקה, הרבה יותר קל להם, כי הלימודים מכניסים את הראש לתבנית הבנה מסויימת.
  קיצור, אני הייתי ממליצה לך להמשיך להשקיע בלימודים, כי גם מה שלא נראה לך יותר מדי פרקטי, מתברר כחושוב מאוד בהמשך.

 6. אוכמנית הגב

  וואו יהודית, כל כך אהבתי את הגישה המקסימה שלך, איך את באמת חושבת מה יועיל לשואלת ומה הביא אותה לשאול את זה, ולא סתם דופקת הרצאות מטיפות. די נדיר לראות את זה;)

 7. שליחה של משיח(בפוטנציה) הגב

  הייתי שואלת את השאלה שלך מכיוון שונה:)
  אני הולכת להיות שליחה בעז"ה
  זה ברור לי!
  איפה שהמלך יגיד לי.
  אז… למה אני צריכה תעודת בגרות?
  מקסימום איך להכשיר עופותB-ׂׂ)
  שאלה טובה לא?
  אז חוץ מזה שיש סיכוי טוב שהרעבע ישלח אותך לארץ…
  כל המטילות שיבואו לבית חב"ד שלך בהודו או מה ישאלו אותך:
  עשית תעודת בגרות…?;ׂ)
  חחח סתם
  יחי המלך המשיח!

  • אוכמנית הגב

   וואו, זה לא קשור!
   א. מי אמר שתהיי שליחה? כל עוד אין לך נבואה ברורה לכך הכל פתוח, גם אם זה חלום חייך.
   ב. שליחות זה מושג כל כך רחב, כל כך לא מצטמצם למטיילים בהודו או לליל סדר בתאילנד, את יכולה גם להיות מורה בבית הספר שאולי תקימי, את יכולה לנהל גן או מוסד חינוכי כלשהו – שזה דבר שדורש לא רק תעודת בגרות אלא גם תואר כזה או אחר.
   אז אל תמהרי להתנהג בהווה על סמך מסקנות מהעתיד המעורפל שלך…

   • שליחה של משיח(בפועל ממש) הגב

    הי אוכמנית
    דבר ראשון סתם כתבתי הרהורים שלי…
    דבר שני כן כתבתי שצריך לעשות תעודת בגרות.
    ובעיקר(לא אישית אליך אלא לדעה)
    נכון, שליחות לא מוגבלת רק להודו ותאילנד
    (ולו משום שיש עוד ארצות)
    אבל איכשהו כמעט לכל מי שאני מכירה ברור שהיא הולכת להיות שליחה בשדה החינוך, או בשכונה שלה או בעבודה שלה או בכפר חבד (שהאחרון סליחה על הזילזול קצת מגוחך מחילה מהכפחיות יש לי על זה תאוריה שלימה)
    אז נכון שגם אלו שליחויות ברור
    אבל אף אחד לא יכחיש שיש הבדל, ענק!!
    (וכן, גם היחס של הרבי מה"מ שיל"ו לשליחים בשדה החינוך שונה)
    גם אמא שלי מורה, בבית ספר של שליחות ואבא שלי שליח בכולל בישיבה ובת"ת ועוזר לשליח השכונתי ולחברו השליח
    אבל זה כל כך שונה!
    כי ברור שגם אני גדלתי על זה שרואים את המשפחה הגדולה שלי זה קידוש ה' ושכשהולכים ברחוב צריך להתנהג בהתאם
    אבל מספיק להסתכל על שיחה אחת של הרבי כדי לדעת שלא זה הנושא!
    ולמרות שזה שליחות זה עדיין להישאר במיצרים וגבולים שלך
    לשבת בבית ולחכות שה' ישלח לך את מי שצריך…
    שליחות זה לצאת אל היהודי, לא לחכות לו בבית (או בבית ספר)
    טוב גלשתי…
    אבל אם אנחנו חבדניקים אז אמור להיות לנו ברור שאנחנו פה בשביל זה
    ואיכשהו… לכולן ברור שהן הולכות להיות מורות (וזה החסידיות כן?)
    וכל הבנים רוצים להיות ר"מים או משפיעים(שוב החסידיים)
    כן, יש כאלו שהרבי כתב להם להיות שליחים בשדה החינוך או בארץ (שזה מקסים!) אבל לשם להיות מכוונים?
    שזו תהיה השאיפה? נו נו…
    (וחוץ מזה שידוע(בשם הרבי מה"מ נראה לי) שהרבי עונה כפי שכותבים, אז אם ברור לך שתהי שליחה בשדה החינוך ומטה…)
    ולא צריך נבואה בשביל זה (זה כמו שתגידי שצריך נבואה כדי להתחתן עם חבדניק…) כי אם לשם מכווונים והשאיפה היא לעשות מה שהמלך רוצה אז… זו כמעט המציאות
    ועוד משהו קטן.
    משום מה שליחות מצטיירת כמו בריחה למסע כיף מהאגדות,
    אצל הרבה.
    וואלה לא.
    (אמא שלי מפחדת עלי מעכשיו…:))
    ולמרות שאת כל זה כתבתי אם להט ואש אני יודעת שזה קשה
    אבל…בשביל זה הרעבע רוצה אותנו!
    שנפיץ ונקרב ונכאב ונבכה ונמשיך ונביא וניגאל.
    והוא אוהב אותנו אז…
    יוצאים לשליחעס
    יחי המלך המשיח!!

    • שייני הגב

     וואו אהבתי את המשפט הזה: "ולמרות שזה שליחות זה עדיין להישאר במיצרים וגבולים שלך"
     כ"כ נכון וכ"כ מתאר את צורת השליחות שלנו. 🙁

   • שליחה של משיח(נאו מיד ממש) הגב

    חחח ממש תקפתי, מתנצלת…
    את ממש צודקת שצריך לעשות תעודת בגרות אפילו אני הגעתי לזה בסוף
    (עד אז הייתי לומדת רק שיחות בשיעורים)
    (כל עוד לא מצאתי חברותא המורות לא דאגו)
    אבל השאלה למה עושים…
    סליחה מתוקה

    • משולש הגב

     וואו כל כך נכון!!
     רב אחד דיבר על זה בתשרי.
     כאילו שפעם זה היה ברור והיום המון חבדניקים לא חושבים שזה מחייב אותם…

    • אוכמנית הגב

     היי! איזה כיף שחזרת כדי לקרוא את התגובה שלי.
     הכל טוב, אני רק חושבת שלא הבנת אותי כל כך נכון.
     לא התכוונתי לשליחות בשדה החינוך, ממש לא!
     אני גם חושבת שעל אף שזו גם שליחות – עדיין יש מעלה בשליחות כמו שתיארת, שליחות אמתית.
     התכוונתי שבמסגרת השליחות שלך, בקליפורניה או בהולנד או בסינגפור או בארץ, תקימי במסגרת הבית חב"ד שלך – מוסד חינוכי. ואת תצטרכי מן הסתם לנהל אותו, או לפחות לעבוד בו. וזה ידרוש ממך תעודת בגרות לפחות, לא כל שכן תואר.
     הבנת את ההבדל?;)
     לא שאת גרה בכפר חב"ד ועובדת כמורה, את גרה באוקראינה ויש לך בית חב"ד משגשג שהקים בית ספר ואותו את מנהלת.
     זה הכל… וכמובן שזה נכלל בשליחות האמתית, זו שדורשת ממך לנסוע לסוף העולם ולהגיע שם לכל יהודי.
     ואגב, מעניין אותי לשמוע את התאוריה שלך על הכפ"חיות;)
     ועוד משהו – אין פה עניין של נבואה, פשוט מאוד יכול לקרות שהחיים יביאו אותך לכך שתיפגשי עם בחור מושלם מכל הבחינות אבל הוא דווקא ירצה לעבוד כר"ם או משפיע ולגור בריכוז חב"די כזה או אחר. ויכול להיות שאת תסכימי לזה, מי יודע;)
     בואי ניפגש פה עוד עשור 😊

 8. בגי הגב

  בגרות דבר מ י ו ת ר!!!!!!!

 9. יהודית הגב

  היי,
  האמת שאני סיימתי בית ספר,למדתי בבית ספר שבוא לא עשו בגרויות,
  היום אני עושה תואר וזה ממש חסר לי החומר של הבגרות וסתם כך לפעמיים (אולי ממש הרבה) על למה לא השקעתי יותר באנגלית? וכו.
  נכון זה לא ממש קשור ולא בטוח שתעשי תואר וכו.
  אבל סתם בנות תשקיעו במתמטיקה תשקיעו באנגלית אם אתן רוצות ללמוד מקצוע בעתיד,
  ולגבי "הפרנסה משמיים" זה נכון וברור!!!!!!!!! הקב"ה יקבע כמה כסף יהיה לך כל חודש לא משנה מה מי מו.. וכו.
  אבל לא לשכוח שיש את הענין של ההשתדלות.
  ואני אומרת זה הזמן שיש לך שנים להשקיע בבגרות אז למה לא????????
  את מסוגלתתת!!!!!!!! תשקיעי אחכ רק תשמחי….
  ותחשבי שבעזרת ה' עוד תזכי לפרנס בית של תורה וגם אותם לימודים יחשבו לך למאמץ ללימוד תורה…
  בהנחה שזה השאיפה…
  תשקיעווווווו ותעשו חיים ביחד…
  זה לא סותררררררר!!!!!!!!!!! הרבה הצלחותתת! 🙂

 10. מי שאני❤ הגב

  אני חושבת שלי אין טעם בבגרות!!
  אני יותר בקטע של כל העיצובים וכל זה…
  תאמת חולמת ליהיות קונדיטורית!!🎂🍪🍩

 11. לק ורוד הגב

  אני ממליצה לך ממש להשקיע בזה זה סך הכל בשבילך!!!
  אבל אם את מרגישה שמאיזה שהוא מקום זה לא בשבילך זה גם בסדר אבל אל תשכחי להשקיע
  הרבה הצלחה בעז"ה

 12. לחץ חברתי לא משפיע הגב

  אמרה מי שאמרה שכל הבנות החסידיות רוצות להיות מורות- עד כמה שביכולתי לשפוט זה לא כ"כ נכון… המשל של ברווז דג תרנגול קוף וכו' מתאים גם לכאן, שהלחץ החברתי דוחף את כולן להיות מורות…

 13. א. ג. סוכן מוסד הגב

  היי רק עכשיו רואה את זה
  לא אגיד לך למה בגרות זה טוב\רעה כרחי וכו' כי נראה לי מספיק בנות כתבו פה על זה אבלל אשמח לתת לך עצות על איך לעבור אותה ממש בכיף ובקלות!
  אני אישית לומדת בחול ועושה אקסטרני. את גם יכולה לעשות את זה! וזה פצצה! את. לבד. לומדת בקצב שלך! מתי שנוח לך!
  זה כל כך כיף!
  אשמח ממש לכתוב לך על שיטות.. איך אני לומדת וכו'

  אני פשוט התחלתי מ 0 פשוט כי בגרמניה הכל שונה ותוך כמה חודשים כבר רואה התקדמות ואני ב5 יחידות…
  בקיצור זה אפשרי. קל ויכול להיות גם מהנה.
  תגידי אם את מעוניינת… אשמח לעזור

 14. קפוצ'ינו הגב

  אני חושבת שבגרות מלאה זה בכלל לא מאסט ואפשר להתקדם יפה מאוד בחיים בלי בגרות מלאה מחזיקה לך אצבעות

 15. LICHI הגב

  היי
  אז זה תלוי:
  כי מצד אחד כל אחת צריכה להיות בתיכון וממילא את בתיכון אז עדיף כבר לעשות בגרות שזה מפתח ללימודים גבוהים ומצד שני אם תרצי להתקבל ללימודים גבוהים בלי בגרות תצטרכי ללמוד שנה מכינה ולמה לבזבז שנה אם את יכולה עכשיו להשקיע ולגמור עם זה?..
  מצד אחר.. אם קשה לך ואת לא רואה את עצמך עושה תואר בעתיד אלא לומד קורסים אז באמת אין טעם להתאמץ
  יש היום הרבה דברים שאפשר ללמוד ללא בגרות.

 16. Soo הגב

  תראי, אני סיימתי עכשיו תיכון. השקעתי מאוד בבגרויות. כל התעודה שלי היא 5-5-5… (יחידות). בהכל. חשבתי לעצמי שאני צריכה ללכת על זה עד הסוף.
  והתוצאה? בסוף הלכתי ללמוד במכללת חב"ד אשקלון. אני אצא בעזרת ה' עם תואר מאוד נחשב ויוקרתי של האוניברסיטה הפתוחה, אבל תעודת הבגרות שלי פשוט מיותרת לחלוטין. הדבר היחיד שהיה נדרש זה ממוצע מסוים לא גבוה במיוחד.
  אין לי אפילו למי להציג את התעודה.

  לא הרווחתי מזה שום דבר מלבד פיתוח מיומנויות למידה. גם זה לא ממש.

  אני מציעה לך, ללמוד כמו שצריך. לעשות מה שאת חייבת. אבל לא להגזים. באמת גם המינימום הנדרש בציונים טובים, זה בסדר.
  תהני בתיכון ואל תשקיעי יותר מדי בלימודים. זה הזמן לחיות.

  באופן כללי, הדבר שהכי יועיל לך לעתיד, (חוץ משיעורי קודש לנשמה) זה אנגלית. זה בטוח יהיה שימושי.
  אז אם קשה לך להשקיע בהכל, תשקיעי רק בזה. ותדאגי להשלים את התעודה.
  מאחלת לך המון בהצחלה!

גלילה לראש העמוד

תודה על נדיבות ליבכם!

כיצד תרצו לתרום?